Dr. Ferda ÇAĞLAR ERKUT
1974 Nazilli doğumlu. İzmir Amerikan Lisesi’ni bitirdi. 1997 yılında ODTÜ İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek Lisans ve Doktorasını Adnan Menderes Üniversitesi’nde tamamladı. • DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'DE ÖN SEÇİM ANALİZİ

CHP'DE ÖN SEÇİM ANALİZİ16 Mart 2015 Pazartesi 00:40

CHP'de yapılacak ön seçimin kilidi Aydın'ın doğu yakasıdır. CHP'nin Aydın'dan en az üç milletvekili çıkarıp dördüncü milletvekilliğini zorlaması ön seçim sıralamasında ilk iki içine mutlaka doğudan bir aday sokması ile mümkündür. Düğüm Aydın'ın doğusunda

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Aydın'da yapacağı ön seçimde sona doğru yaklaşılırken milletvekili aday adayları da hummalı çalışmalarını sürdürüyor. 18 aday adayı içinde 8 bayan aday adayı olması ise dikkati çekiyor.

 

29 Mart Pazar günü yapılacak ön seçim Aydın için oldukça önemli.

 

Ön seçim sürecinde düzenlenen yemeklerle birlik-beraberlik mesajı verilirken, aday adayları sahada yaptığı çalışmalarla örgüt üyelerine ulaşmaya çalışıyor.

 

Gözlemlerimize göre; oy kullanacak üyelerin tavrı ön seçimde ilk iki içinde mutlaka bir bayan aday bulunması yönünde.

 

İlk başlarda ön seçimin en güçlü adayı olarak gösterilen Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar ön seçim günü yaklaştıkça gücünü kaybediyor. Başta yaratılan algı operasyonu ile yarışa katılan Baydar ön seçim sandığından dördüncü sırada çıkarsa hiç kimse şaşırmasın.

 

Bu düşüşü fark eden Metin Lütfi Baydar büyük bir telâş ve panik içine girmiş durumda. İlçelerde yaptığımız görüşmeler, katıldığımız parti yemeklerinde de Baydar'ın bu paniği ve telâşı açıkça görülüyor. Son yapılan Germencik İlçe yemeğinde İstanbul Gerçeği Haber Sitesi Sahibi İmambakır Üküş'ü buraya davet eden Metin Lütfi Baydar, CHP üyelerini yine bir algı operasyonu ile yönlendirme telaşı içine girdi ki, İmambakır Üküş'ü partililere Genel Başkan Basın Danışmanı olarak tanıttı. Baydar'ın parti üyelerini olmayan bir şeyle kandırmaya çalışması ve İmambakır Üküş'ten medet umması yaşadığı paniğin en çarpıcı örneğidir.

 

Diğer yandan yaratılmaya çalışılan "Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu Metin Lütfi Baydar'ı destekliyor" şeklindeki algı da gerçek dışıdır.Özlem Çerçioğlu şu ana kadar hiçbir aday adayını işaret etmiş değildir, hiçbir aday adayından yana açık tavrını ortaya koymamıştır.

 

Bir başka konu da Milletvekili Osman Aydın'ın adaylıktan çekilmesidir. Osman Aydın'ın çekilmesi örgütün aday adayları olarak yarışa katılanların elini güçlendirmiştir. Çünkü Osman Aydın örgütçü bir siyasetçidir. Kendisi aday adayı değildir ancak örgüt içinden gelen bir adayı destekleyeceği kesindir. Bunun anlamı da şudur: "Osman Aydın ve ekibinden Metin Lütfi Baydar'a destek yoktur." Bir başka deyişle, Metin Lütfi Baydar'ın önünü kesecek en güçlü siyasetçi Osman Aydın'dır ve yaptığı çalışmalar da bu yöndedir.

 

Fatih Atay örgüt içinden gelen bir isimdir. Üstelik Çinelidir. Ancak ön seçime yaklaşılırken gücünün olmadığı görülmüştür. Partili üyeler Fatih Atay'a iki kez milletvekilliğini vermiştir. Bu nedenle Osman Aydın şu dakikalarda desteğini Aydın'ın doğu yakasında "Örgütün has adamı" olarak lanse edilen, örgüt geleneğine bağlı bir isim olan Süleyman Bülbül'e kaydırmıştır.

 

CHP'de yapılacak ön seçimin kilidi Aydın'ın doğu yakasıdır.

Düğüm Aydın'ın doğusunda çözülecektir.

 

DOĞU'NUN ÖNEMİ

 

CHP'de yapılacak ön seçimin yıldızı "Örgütün Emekçisi" Hüseyin Yıldız'dır. Örgütün her kademesinde yılmadan usanmadan çalışan Hüseyin Yıldız'a Aydın'ın her ilçesinden destek vardır. Aydın'ın her ilçesinde desteği olan bir diğer isim ise Ferda Çağlar Erkut'tur.

 

CHP'nin Aydın'dan en az üç milletvekili çıkarıp dördüncü milletvekilliğini zorlaması ön seçim sıralamasında ilk iki içine mutlaka doğudan bir aday sokması ile mümkündür. İşte bu noktada doğu önemlidir. Doğu bölgesinin en güçlü isimleri Süleyman Bülbül ve Ferda Çağlar Erkut'tur.

 

Ferda Çağlar'ın bir önceki seçimde üyelerin kalbinde ve kafasında oturmuş bir yeri vardır. Bayan olması da artı avantajdır. Doğu bölgesi yarışa Süleyman Bülbül, Ferda Çağlar Erkut ve Ali Ulvi Akoğlu ile katılmıştır. Üç aday adayının içinde Aydın'ın her ilçesinde CHP'li seçmenin oyunu alabilecek olan isim ise Ferda Çağlar Erkut'tur. Ferda Çağlar'ın bir avantajı da, 2014 yılındaki seçimlere 4. sıradan milletvekili adayı olarak katılmasıdır. O seçimde hakkıMetin Lütfi Baydar'ın 2. sıra kontenjan adayı olmasıyla gasp edilmiştir. Bir önceki ön seçimde de CHP örgütü Ferda Çağlar'a ciddi sevgisini göstermiş ve ön seçim sandığından üçüncü sırada çıkarmıştır.

 

CHP üyelerinin listede bir bayana yer verecek olması şu anda Aydın'ın doğusunda en güçlü isim olarak Ferda Çağlar Erkut ismini öne çıkarmaktadır. Doğu'nun tamamına yakın CHP'linin yakından tanıdığı Ferda Çağlar Erkut'un Batı'da da ciddi oyu vardır.

 

CHP Örgütünün sağduyulu üyeleri sıralamayı nasıl yapar bilemeyiz ancak şu anda ön seçim yarışı Ferda Çağlar Erkut, Hüseyin Yıldız, Süleyman Bülbülve Metin Lütfi Baydar arasında geçmektedir.

 

CHP'de ön seçim yaklaşırken şimdilik görünen tablo budur.

© 2014 Ferda Çaglar Erkut
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Tasarım: INVIVA - Yazılım: CM Bilişim